Rosenbille Larver Medium 10 Pr. Æske

Fauna Topics

LF530

Køb for 1.599,95 DKK mere og få gratis fragt til en pakkeshop

Rosenbille Larve

Dansk Navn: Rosenbille Larve

Latinsk Navn: Pachnoda Butana

Produktionsland: Tyskland

Størrelse: 30 mm

Indhold: 10 Stk. Pr. æske

Bestillingsvar: Bestilling senest Fredag kl 10:00 afsendelse Tirsdag eller Onsdag kommende uge.

Flere detaljer

På lager i Viborg

34,95 DKK

inkl. moms

Vælg
Antal

Rosenbillelarver er et fantastisk foder til dine krybdyr dels fordi larven intet exoskelet har og ikke indeholder den samme mængde fedt som eksempelvis melorm gør. Rosenbillelarven kan også sagtens bruges som hobby insekt i diverse institutioner eller til knægten som netop har opdaget den danske fauna, og hvor far tænker at det kunne være sjovt med noget biologi. Billen er sort med gul bagkrop og 2 brune prikker på bagen og er utrolig dekorativ. Rosenbiller og larver udmærker sig ved at de sagtens kan holdes i en plastboks så det er billigt at komme i gang. Det eneste billen kræver er lys for at formere sig. Med andre ord så kan dette insekt både bruges som foder og som hobbyinsekt til ham der lige skal til at gå i gang.

Opbevaring: Rosenbillelarver opbevares i den medfølgende plastik æske eller i en plastik beholder ala en bedroller eller andet i den medfølgende jord. Tilsæt eventuelt noget cocos humus til jorden det gør det nemmere at holde den fugtig. Husk at jorden skal holde en middel fugtighed men må ikke være drivvåd da dette vil drukne larverne.

Temperatur: Fortrinsvis mellem 15 og 20 grader Celsius..

Fodring: Rosenbillelarver lever i naturen af førnet (Papriagtigt / Meget nedbrudt) træ fra naturen og bøgeblade. men kan også sagtens fodres med gullerøder, æbler og andet grønt. Efter noget tid vil larven forpuppe sig og derefter blive til en bille, billen lever af sød frugt eller jellyfoods og er ikke egnet som føde til krybdyr.

Indhold pr 100g.

Det har desværre ikke været muligt at finde en indholdsfortegnelse over rosenbillelarver,

men larven er meget fed i det lidt som melorm men indeholder ikke ceratin da larven intet exoskelet har.

Meget velegnet som foder til varaner, teguer, firben, gekkoer, agamer, pindsvin, tenrecs og tropsike fugle.

Ingen kundeanmeldelser for øjeblikket.

Tilføj anmeldelse
Skjul formular
Bedømmelse :
Navn:
E-mail:
Emne:
Tekst :
  Tilføj bedømmelse

Relaterede artikler

Acceptér

Denne side bruger cookie for at forbedre din handle og brugeroplevelse. Ønsker du at læse mere om hvordan vi bruger cookies og vores politikker omkring dette så klik her